Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Referandum iptal edilsin

YazarMesaj
osman_baba
Moderatör
Moderatör
osman_baba

Katildigi yer : Ultraslan, Eski açik

Referandum iptal edilsin Empty
MesajKonu: Referandum iptal edilsin   Referandum iptal edilsin Icon_minitimePerş. 04 Ekim 2007, 15:43

Referandum iptal edilsin

Referandum iptal edilsin 041020071240314660701_221 Ekim referandumuna geri sayım sürerken, CHP referandumun tamamen iptalini istedi. Referandum iptal edilsin Bb_1

AK Parti ise ya 'referandum ertelensin' ya da 'geçici maddeler çıkarılsın' önerisinde bulundu.

Referanduma sunulacak anayasa paketi 11'inci cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngörüyor. Gül'ün TBMM tarafından 11'inci cumhurbaşkanı olarak seçilmiş olması ise bazı hukuki tartışmaları beraberinde getirmişti.

AK Parti Grup başkanvekilleri Sadullah Ergin ve Nihat Ergün, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol'u ziyaret etti. Görüşme, basına kapalı olarak yapıldı.

AK Parti grup başkanvekilleri, referanduma sunulan Anayasa değişikliği paketinde değişiklik yapılmasına ilişkin tekliflerini CHP'ye sundu ancak CHP referandumu durduracak bir düzenleme yapılması istedi.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Anadol, AK Parti'nin Anayasa değişikliğinin 11'inci cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesine ilişkin geçici 19'uncu maddesi ile geçici 18'inci maddesinin düzenlemeden çıkarılmasına yönelik tekliflerini kendilerine sunduğunu söyledi.

AK Parti'nin dünkü temasları:

AK Parti yönetimi, "11'inci Cumhurbaşkanı'nın seçimi" konusundaki tartışmaları sona erdirmek amacıyla dün akşam da MHP ve CHP yöneticileriyle görüşmüştü.

Bu temaslar sonrasında, AK Parti'li yetkililer, Anayasa değişikliği paketinde 11'inci Cumhurbaşkanının seçimine ilişkin düzenleme yapmayı değerlendirmeye başladı.

Çalışmanın bugün bitirilmesi ve anayasa değişikliği teklifinin zaman geçirilmeden TBMM Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Değişiklik nasıl yapılacak?

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, nasıl bir değişiklik yapılacağı konusunda yaptığı açıklamada, Anayasa paketinin halkoylamasında kabulü halinde bir bütün olarak yürürlüğe gireceğine işaret ederek, 11'inci Cumhurbaşkanı'nın seçimini düzenleyen geçici 19'uncu maddenin, cumhurbaşkanı seçilmiş bulunduğundan uygulama yeteneğini yitirdiğini, düzenleme konusunun da kalmadığını söyledi.

Gerek geçiş ve yorum hukuku kuralları gerekse mukayeseli hukukun, bu gibi durumlarda tamamlanmış statülerin etkilenmemesi prensibini öngördüğünü kaydeden İyimaya, "Madde yürürlüğe girmediği için yine anayasa koyucu, aynı usul ile bu maddeyi metinden çıkarabilir. Tek maddeye dayalı metinden çıkarma, paketin diğer maddeleri yönünden herhangi bir sonuç doğurmaz, referandum anayasal işlevini ve etkisini doğurur. Geçici 19'uncu madde, metinden çıkarılsa da çıkarılmasa da 11'inci Cumhurbaşkanı, yeniden seçilemez" diye konuştu.

İyimaya, referandumun planlandığı gibi 21 Ekim'de yapılacağını, geçici 19'uncu maddeyi içeren bir Anayasa değişikliğiyle sorunun giderilebileceğini söyledi.

REFERANDUMA SUNULACAK PAKETİN İÇERİĞİ

Anayasa değişikliği paketine göre, genel seçimler 4 yılda bir yapılacak. TBMM, yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde, üye tamsayısının en az üçte biri (184) ile toplanacak.

TBMM, Anayasa’da başkaca bir hüküm yoksa, toplantıya katılanların salt çoğunluğuyla karar verecek. Ancak karar yeter sayısı, hiçbir şekilde üye tamsayısının dörtte birinin bir fazlasından (138) az olamayacak.

Cumhurbaşkanı; 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim görmüş, TBMM üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilecek.

Cumhurbaşkanının görev süresi, 5 yıla indirilecek; bir kimse, en fazla iki defa (5 artı 5) cumhurbaşkanı seçilebilecek.

Cumhurbaşkanlığına, TBMM üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi, 20 milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkün olacak.

Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçiminde aldıkları geçerli oyların toplamı yüzde 10'u aşan partiler de ortak cumhurbaşkanı adayı gösterebilecek.

Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar, görev süresi dolan cumhurbaşkanının görevi devam edecek.

Anayasa’nın, "seçim kanunlarında yapılacak değişikliklerin, yürürlüğe girdikleri tarihten itibaren 1 yıl içinde uygulanamayacağına" ilişkin maddesi, cumhurbaşkanı seçiminde dikkate alınmayacak.

http://www.realturko.com

Referandum iptal edilsin
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-