Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Kıyamet gününün dehşeti

YazarMesaj
osman_baba
Moderatör
Moderatör
osman_baba

Katildigi yer : Ultraslan, Eski açik

Kıyamet gününün dehşeti Empty
MesajKonu: Kıyamet gününün dehşeti   Kıyamet gününün dehşeti Icon_minitimeC.tesi 15 Eyl. 2007, 04:21

Resulullah (sav) buyurdu ki, "Kıyamet gününde insanlar o kadar terlerler ki, onların teri yerin yetmiş arşın derinliğine ulaşır.
Ter onların tâ kulaklarına kadar çıkar"

Müslimin rivayeti şöyledir: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ashâbının durumuyla ilgili bir haber alınca şöyle bir konuşma yaptı:
Cennet ve cehennem gözlerimin önüne serilip bana gösterildi. Hayır ve şer açısından bugün gibisini görmedim. Eğer sizler benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız buyurdu. Resûlullahın ashâbına bundan daha ağır gelen bir gün olmamıştı. Başlarını örterek hıçkıra hıçkıra ağladılar. (Müslim, Fezâil 134)
Mikdâd radıyallahu anhden rivâyet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Güneş, kıyamet gününde insanlara bir mil mesâfe kalıncaya kadar yaklaştırılır. Hadisi Mikdâdtan rivayet eden Süleym İbni Âmir: "Allaha yemin ederim ki, Resûlullah mil ile yeryüzündeki mesafe ölçüsünü mü yoksa göze sürme çekmek için kullanılan mili mi kastetti bilmiyorum", demiştir.
Resûli Ekrem (sav):
İnsanlar, işledikleri kötü amelleri kadar tere batarlar. Onlardan bir kısmı topuklarına, bir kısmı dizlerine, bazıları kuşak yerlerine kadar ter içinde kalır; bazılarının da ter âdeta ağızlarına gem vurur buyurarak eliyle ağzına işaret etti. (Müslim, Cennet 62. Ayrıca bk. Tirmizî, Kıyamet 6)

Ebû Hüreyre radıyallahu anhden rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle buyurdu:
Kıyamet gününde insanlar o kadar terlerler ki, onların teri yerin yetmiş arşın derinliğine ulaşır. Ter onların ağızlarına âdetâ gem vurur da tâ kulaklarına kadar çıkar (Buhârî, Rikak 47; Müslim, Cennet 61).
http://www.realturko.com

Kıyamet gününün dehşeti
1 sayfadaki 1 sayfası